Człowiek pierwotny - Konspekt lekcji, Konspekty lekcji

[ Pobierz całość w formacie PDF ]

Konspekt lekcji

Temat lekcji: Prehistoria – nauka o życiu pierwszych ludzi..

Klasa: V b

Data: 19.09.2011.

Treści programowe:

1.      Pojawienie się człowieka na Ziemi.

2.      Życie codzienne dawnych ludzi.

3.      Najważniejsze osiągnięcia człowieka pierwotnego.

4.      Prehistoria – nauka o życiu pierwszych ludzi.

 

Cele ogólne:

1.      Przypomnienie i uporządkowanie wiadomości na temat pojawienia się człowieka na Ziemi (czas i miejsce) oraz warunków życia najdawniejszych ludzi.

2.      Wskazanie najważniejszych osiągnięć pierwszych ludzi.

3.      Wyjaśnienie, czym zajmuje się prehistoria.

 

Cele operacyjne:

Po zakończonej lekcji uczeń potrafi:

·         Wskazać Afrykę Środkową jako miejsce pojawienia się pierwszych ludzi na Ziemi (P),

·         Opisać wygląd człowieka pierwotnego (P),

·         Opowiedzieć o warunkach życia pierwotnych ludzi, biorąc pod uwagę ich mieszkania, zajęcia, umiejętności; narzędzia i broń, ubiór, pożywienie, tryb życia (P),

·         Dostrzec zależności życia ludzi pierwotnych od warunków naturalnych(PP),

·         Wymienić najważniejsze osiągnięcia najdawniejszych ludzi (np. umiejętność uzyskania ognia, wyrabianie coraz doskonalszych narzędzi, oswojenie dzikich zwierząt, uprawa roli, przejście z koczowniczego trybu życia w osiadły, wytop metali, tkactwo, garncarstwo) (P),

·         Ocenić znaczenie osiągnięć ludzi pierwotnych dla zmiany warunków i trybu życia człowieka (PP),

·         Wyjaśnić czym zajmuje się prehistoria (P),

·         Wskazać źródła, z których czerpiemy wiedzę o życiu najdawniejszych ludzi (P).

 

Metody:

·         Pogadanka, elementy dyskusji,

·         Praca z podręcznikiem, ilustracjami, mapą, osią czasu.

 

Formy pracy:

·         Z całą klasą,

·         Praca indywidualna z uczniem.

 

Środki dydaktyczne:

·         Podręcznik „Dzień dobry historio! Kl.V” str.10-14,

·         Atlas historyczny str. 2-3,

·         Mapa „Afryka”,

·         Ilustracje przedstawiające: człowieka pierwotnego, szałas i ziemiankę, polowanie na mamuta,

·         Robin McKie „Małpolud”

·         Zeszyt ucznia.

Struktura i opis lekcji

Fazy lekcji

Czynności nauczyciela

Czynności ucznia

I

Wprowadzenie

1.Czynności organizacyjne:

Przywitanie uczniów, sprawdzenie obecności.

 

2.Rekapitulacja wtórna.

Nauczyciel zadaje pytania:

- Co nazywamy epoką?

- Wymień epoki w dziejach ludzkości w kolejności chronologicznej.

- Jakie wydarzenie zapoczątkowało starożytność?

- W jakiej epoce żyjemy obecnie?

 

3.Wprowadzenie tematu.

Nasza wędrówkę nad poznawaniem dziejów lidzkości, rozpoczniemy od najstarszej epoki w dziejach. Jak nazywa się ta epoka? Jakie były warunki życia w okresie prehistorii dowiemy się na dzisiejszej lekcji.

Nauczyciel formułuje temat i zapisuje go na tablicy. Temat brzmi: „Prehistoria – nauka o życiu pierwszych ludzi”.

Uczniowie przygotowują podręczniki, zeszyty, atlasy i przybory do lekcji.

 

 

Uczniowie odpowiadają.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Uczniowie słuchają.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Uczniowie zapisują temat do zeszytu.

II

Rozwiniecie

4.Nauczyciel zadaje pytanie:

- Kiedy rozpoczęła się prehistoria?

Nauczyciel mówi, że najdawniejsze ślady człowieka odkryto 4 mln lat temu w Afryce Środkowej. Nauczyciel pokazuje Afrykę środkową na mapie.

Nauczyciel zadaje pytanie:

- Kiedy skończyła się prehistoria?

- Jakie wydarzenie uznajemy za koniec prehistorii i początek starożytności?

- Skoro nie znano pisma to skąd czerpiemy wiedzę o prehistorii?

- Jak nazywamy najstarszego człowieka?

Nauczyciel mówi, że na przestrzeni dziejów wygląd człowieka się zmieniał, cały ten proces trwał wiele tysięcy lat. Nauczyciel pokazuje wygląd pierwszych ludzi na ziemi. Poleca przeanalizować ilustracje ze str.11 w podręczniku i na jej podstawie zadaje pytanie:

- Jak wyglądał człowiek pierwotny?

 

5.Nauczyciel przeprowadza pogadankę z uczniami na temat warunków życia człowieka pierwotnego, zwracając uwagę na:

-mieszkania w jakich żyli,

-żywność jaką spożywali i sposoby jej zdobywania,

-tryb życia,

-życie w gromadzie.

Podczas pogadanki nauczyciel pokazuje uczniom ilustracje przedstawiające warunki mieszkalne i polowanie.

 

6. Nauczyciel przeprowadza dyskusję dotyczącą najważniejszych osiągnięć pierwszych ludzi. Prosi o wyjaśnienie jakie zmiany powodowały te osiągnięcia w życiu człowieka. Nauczyciel zapisuje na tablicy zagadnienie, wokół którego toczy się dyskusja.

-umiejętność uzyskania ognia,

-wytwarzanie coraz doskonalszych narzędzi,

-udomowienie zwierząt, uprawa roli (przejście z trybu koczowniczego w tryb osiadły),

-tkactwo,

-garncarstwo,

-budowa domów,

-wytop metali.

Po dyskusji nauczyciel poleca przepisać zagadnienia do zeszytu.

Nauczyciel zadaje pytanie:

- Czemu służyły te wynalazki?

 

7. Nauczyciel zastanawia się z uczniami jakie było najważniejsze osiągnięcia człowieka pierwotnego. Poleca analizę ilustracji i przeczytanie jej podpisu (str.10).

 

Uczniowie odpowiadają w oparciu o posiadaną wiedzę.

 

Uczniowie słuchają.

 

 

 

 

 

Uczniowie odpowiadają w oparciu o posiadaną wiedzę.

 

 

 

 

 

 

 

 

Uczniowie słuchają.

 

 

 

 

Uczniowie analizują i wypowiadają się.

 

 

 

 

 

 

 

 

Uczniowie udzielają odpowiedzi w oparciu o wiadomości, które posiadają z klasy IV i ilustracje prezentowane przez nauczyciela.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Uczniowie dyskutują.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Uczniowie zapisują.

 

 

 

Uczniowie odpowiadają.

 

 

 

 

Uczniowie analizują ilustracje i wypowiadają się.

III

Podsumowanie

8. Rekapitulacja pierwotna.

Nauczyciel zadaje pytania:

- Kiedy pojawił się pierwszy człowiek na ziemi?

- W jakich mieszkaniach mieszkał człowiek pierwotny?

- W jaki sposób zdobywał jedzenie?

- Dlaczego żył w gromadzie?

- Co to jest prehistoria?

- Jakie jest najważniejsze osiągnięcie człowieka pierwotnego?

 

9. Nauczyciel ocenia pracę uczniów na lekcji

 

10. Jako zadanie domowe nauczyciel poleca przygotować materiał z podręcznika str.10-11.

 

.

 

 

Uczniowie odpowiadają.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Uczniowie zapisują zadanie domowe do zeszytu.

 

 

 

[ Pobierz całość w formacie PDF ]
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • pees.xlx.pl
  •