Cwiczenia gimnastyczne z elementami metody R,

[ Pobierz całość w formacie PDF ]

Ćwiczenia gimnastyczne z elementami metody R. Labana

Konspekt do ćwiczeń gimnastycznych dla dzieci 3,4,5 – letnich.

Cele:

poznawczy:

-        zapoznanie dzieci z nową formą ruchu – umiejętności wyczucia ciała i przestrzeni,
-        przyswajanie wiadomości dotyczących bezpieczeństwa podczas wykonywania zabaw i ćwiczeń

kształcący:

-        rozwijanie pomysłowości, ekspresji ruchowej,
-        kształcenie płynności ruchu i poczucia rytmu

wychowawczy:

-        wdrażanie do zdyscyplinowania, samokontroli, zaradności,
-        rozwijanie inwencji twórczej

Motoryka: poprawne wykonywanie ćwiczeń: umiejętność skoków zajęczych, cwału konia.

Umiejętności: współpraca w grupie, doskonalenie zwinności, płynności ruchów, gibkości, koordynacji ruchowej, czujności.

Wiadomości:

-        poznanie pierwszych wiosennych kwiatów (zawilec, fiołek, przebiśnieg, krokus),
-        poznanie pojęcia: szybko, wolno, lekko, ciężko.

Forma: inspiracji ruchowej wg R. Labana

Metoda: zabawowo – naśladowcza, met. R. Labana

Forma: indywidualna, frontalna, pracy we zespołach

pomoce: tamburino, kaseta, magnetofon

Przebieg zajęcia:

Lp

ZadaniaOpis zabaw lub ćwiczeń

Czas

Uwagi

1.

Ćwicz. organizacyjno – porządkowe

Marsz w rytm muzyki.

Powitanie.

Podanie celu zajęć.

Dzieci wyruszają na wycieczkę w rytm wesołej muzyki.

3 min

Dzisiaj chciałabym pójść z wami na wycieczkę, aby przywitać Panią Wiosnę Jak myślicie – gdzie możemy ją spotkać? Więc choćmy na wycieczkę do lasu.

2.

Umiejętność wyczucia własnego ciała i przestrzeni.

Przechodzenie przez rzeczkę – zabawa z elementem skoku. Dzieci naśladują zdejmowanie butów, podwijanie spodni, przechodzenie po kamieniach szybko, ale ostrożnie żeby się nie zmoczyć.

2 min

powtórzyć 2 razy

3.

Wyczucie płynności ruchów.

Dzieci znajdują się na łące wśród pasących się koni. Zabawa z elementem czworakowania. naśladowanie konia grzebiącego nogą. W staniu jednonóż uderzenie palcami stopy lewej i prawej o podłogę na zmianę.

3 min

N. wyjaśnia zadanie

4.

Wyczucie ciężaru, siły, energii, czasu.

„Przeciąganie gałęzi”

Na wąskiej ścieżce leży stos gałęzi i trzeba je usunąć, aby można było iść dalej:

a)      ćwiczenie w dwójkach – jedno dziecko jest gałęzią, kładzie się tyłem na podłodze, drugie stara się je przeciągnąć parę kroków.

b)      pchanie zepsutego samochodu

2 min

zmiana ról na odgłos tamburina

5.

Kształcenie czujności, rozwijanie pomysłowości

Improwizacja ruchowa: „Skradanie się do os”

a)      Dzieci idą wąską ścieżką, zauważyły stado os. Chciały je podpatrzeć skradając się, ale osy je zauważyły i zaczęły krążyć nad ich głowami. Dzieci opędzają się przed osami w dowolny sposób.

b)      Podpatrywanie pasącej się sarenki (lub 3 sarenek).

3 min

Dz. naśladują skradanie się do os: wolno, ostrożnie i prawie w bezruchu. Potem dz. naśladują opędzanie się od os.

6.

Kształcenie płynności ruchów, wyczucie przestrzeni i czasu.

„Przedzieranie się przez gęsty las” – improwizacja.

a)      Las jest bardzo gęsty, trzeba przedzierać się przez krzaki, zarośla, odginać gałęzie, przechodzić pod nisko opuszczonymi gałęziami drzew.

b)      Wskazywanie i nazywanie pierwszych wiosennych kwiatów (fiołki, zawilce, itp.)

2

Dz. mają wymyślać i naśladować różne sposoby przedzierania się przez gęsty las.

7.

Ćwicz. oddechowe

Ptaki siedzące na gałeziach drzew przyglądają się dzieciom, fruwając z gałęzi na gałąź gubią piórka. Dz. zbierają piórka i dmuchają w górę.

2

Dz. naśladują fruwanie ptaków, potem dmuchają piórka do góry – starają się utrzymać je jak najdłużej w powietrzu.

8.

Kształcenie zwinności i sprawności.

„Zające na łące”

Idąc dz. obserwują zające jak stają słupka, nastawiają uszu, szybko uciekają.

2

Dz. poprzez gest i mimikę naśladują zachowanie się zajęcy

9.

Wyczucie świadomości własnego ciała.

„Ucieczka jeża”

Na polanie dz. spostrzegaja jeża, idą za nim. Jeż zmęczony rezygnuje z ucieczki, zwija się w kłębek, leży nieruchomo.

2

Naśladowanie zachowania się jeża.

10.

Kształcenie wyobraźni, wyczucia przestrzeni i czasu.

„Drzewa na wietrze”

a)      duże i małe: Dz. naśladują kołysanie się drzew, gałęzie uginają się – naśladowanie ruchów lekkich, elastycznych

b)      grabienie, robienie porządków

2

 

11.

Ćwiczenie uspokajające

Zmęczone wędrówką dz. siadają na pniach drzew, trawie. Po krótkim odpoczynku dz. wracają z wycieczki.

2

Dz. w dowolny sposób odpoczywają, kładą się na podłodze w różnych pozycjach.

12.

Ćwicz. org. – porządkowe

Zbiórka, podsumowanie zajęć.

 

 

 

[ Pobierz całość w formacie PDF ]
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • pees.xlx.pl
  •